Младежкият обмен „Спорт за приобщаване“/ “Sports for Inclusion”/ се проведе в Liepaja, Латвия, за периода от 3 септември до 10 септември 2019 г. и събра 40 младежи от 7 европейски държави – Латвия, Румъния, Испания, Литва, Турция, България и Чехия.
Партньор на латвийската неправителствена организация „RASIO Perespektiva“ e нашата „Екосвят Родопи“.
Проектът „Спорт за приобщаване“ е финансиран с подкрепата на програмата „Еразъм +“ на Европейската комисия, администрирана в Латвия от Агенцията за международни програми за младежта.
Основната цел на младежкия обмен беше да се включат и вдъхновят младите хора да станат по-отворени за спорт и други дейности на открито, вместо да остават отегчени у дома, да играят видео игри и да не са активни като цяло. Целите на проекта бяха насърчаване на междукултурното учене чрез спорт и ролята на спорта като инструмент за интеграция на младежта; включване на младите хора в спорта чрез неформални методи и насърчаване на социалното включване чрез спорт; както и развиване на социални и творчески умения на младежите чрез спорт.
Популяризирането на спорта като метод за подобряване на културното обучение и социалното включване беше използвано по време на проекта. Спортът е перфектен начин за интегриране на младите хора с по-малко възможности в обществото и младежката общност. Изглежда спортът е иновативен метод за разбиване на много стереотипи и предразсъдъци, особено за младите хора с по-малко възможности, като по този начин допринася повече за процесите на приобщаване.
Нашата организация изпрати за участие 5 младежи, активни спортисти. Трима от тях участваха за пръв път в младежки обмен по Програма Еразъм+.
След завръщането си те споделиха положителните емоции и новите приятелства, които направиха при този младежки обмен. Всички те подобриха английския си език.
Исмет, който е студент в Национална спортна академия – със своите състуденти;
Димитър и Доника, които са национални състезатели по таекуондо – със свои колеги, съмишленици и младежите, които тренират.
Вито и Евгени, които също са студенти – със своите приятели в Смолян и състуденти в Стара Загора и Велико Търново.
Всички заявяват, че това участие в проект “Sports for Inclusion” /Спорт за приобщаване/
ги е обогатило и те с желание ще участват и в други проекти по Еразъм+.