В качеството си на партньор по проект „Old jobs, New Times“ /“Стари професии, нови времена“/ Сдружение „Екосвят Родопи“ организира ученици от СУ „Св.св. Кирил и Методий“, гр.Рудозем да вземат участие в международен младежки обмен по проект Еразъм+ в Румъния.
Важно ли е в едно общество на технологичен напредък младите хора да знаят корените си, да открият полезността и спецификата на традиционните занаяти, упражнявани с такава гордост от техните баби и дядовци? Ние вярваме, че да ……. и изхождайки от тази необходимост се роди проектът „Стари професии, нови времена“ – младежки обмен, финансиран по програма ЕРАЗЪМ+, координиран от Младежко сдружение на общността ASOCIAȚIA TINERI PENTRU COMUNITATE BISTRIȚA – Румъния в партньорство със Сдружение „Екосвят Родопи“-Смолян, България, МИГ Агро Лидер- Македония и Associazione InCo-Molfetta- Италия.
Идеята на този младежки обмен е за повишаване на осведомеността на младите хора относно важността на познаване, съхраняване и популяризиране на техните национални култури, традиции в съвременен, реален контекст, базирани на дигитализация и иновации.
20 енергични и креативни млади хора от Румъния, Италия, България и Северна Македония се срещнаха в продължение на 6 дни, между 29 септември и 6 октомври 2022 г., в Căianu Mic, окръг Bistrița-Năsăud, за да открият конкретна зона на традиционни занаяти, но също така да обсъдят как те могат да бъдат преоткрити с помощта на технологията. Младежкият обмен включваше и посещение на занаятчии от района на Лапуш, Марамуреш, изработващи традиционни костюми, орнаменти, но също така и керемиди за покривите на традиционни къщи или дървени скулптури.
Дейностите продължиха с предложенията на младежите за насърчаване и осъвременяване на работни места на занаятчии на традиционни занаяти чрез дигитални методи, рекламни артикули, изработени с 3D принтери, роботика и др. Освен това участниците имаха възможност да се научат как да използват 3D принтер или да сглобяват частите на робот, ръководени от румънските участници, Тибериу и Кристиан, членове на клуба по роботика Bolts and Gears.
Програмата от дейности включваше работилници за изграждане на екип, личностно развитие, дискусии и моменти на размисъл, културни посещения на основните туристически атракции в градовете Бистрица и Клуж-Напока, но също така и традиционни вечери, когато всяка група участници приготвяше специфични ястия, презентации и танци.
Чрез участието си в проекта учениците имаха възможност да осмислят важността на запазването на живота на старите традиционни професии и да развият дигиталните си умения.